28.3.2013

Bylo nám vyčiněno, že už jsme dlouho nenapsali na našich stránkách nic do novinek :-). Aktualizace sice byly,  nicméně levý sloupec jsme opravdu zanedbávali, takže tímto napravujeme... Dnes proběhla aktualizace galerií a očekávaných koťátek, na která se moc těšíme :-). Za zmínku stojí i to, že jsme na konci roku 2012 rozšířili naši kočičí smečku o krásnou kočičku Růženku.

18.07.2011

O víkendu jsme byli s Tess a Heráčkem na výstavě v Ústí. Tess získala 2 x CAC a stala se v den svých prvních narozenin šampionkou. Hero získal 2 x CAGCIB, NOM BIS a BIV, už mu chybí poslední CAGCIB v zahraničí do Granda, na který si počkáme do zimy, až nám zase obroste :-).

06.06.2011

V neděli jsme na výstavě v Příbrami získali první CAC pro naši odchovanou kočičku Gucci (vyhrála v konkurenci s druhou krásnou kočičkou stejného zbarvení), první CAC pro naší Tess a třetí CAGCIB NOM BIS pro Heráčka :-).

02.05.2011

Heráček získal včera v Žilině svůj druhý CAGCIB + NOM BIS :-).

27.04.2011

Dnes se Mirunce narodila koťátka "I", maminka i miminka se mají dobře.

Návod na kočičí výstavu :-)

Návštěva kočičí výstavy, je příjemná a radostná událost, přesto pro vystavovatele docela náročná. Zvídavý návštěvník má o něco méně starostí, než chovatel resp. vystavovatel. Pro Vás vystavovatele, kteří se chystáte na svou první výstavu budou, možná ( soudě dle vlastních zkušeností ) některé věci či požadavky od pořadatelů vypadat nelogicky, nebo příliš přísně, ale věřte, vše má svůj řád a důvod. Naprosto ideální je, pokud Vám s přípravou Vaší první výstavy pomůže a povede Vás za „ručičku“ jako prvňáčka, zkušenější chovatel-ka, od které Vašeho miláčka máte… Pokusíme se Vám v bodech dát „návod“, jak tuto akci co nejlépe zvládnout :-).

ČLENSTVÍ V ORGANIZACI
Pokud jste se rozhodli vystavovat, je nutné být členem v nějaké organizaci chovatelů koček, tam se zaregistrujete, zaplatíte členský poplatek a dostanete krásnou průkazku, připomínající léta minulá ( před r.1989 :-) ), v ní bude Vaše identifikační číslo, které budete potřebovat při vyplňování přihlášky. Do průkazky si pak každý rok budete vlepovat známku, která znamená, že jste platící člen :-).

VÝBĚR VÝSTAVY
Na internetových stránkách www.schk.cz naleznete seznam výstav, pořádaných jak v České republice, tak v zahraničí. Výstavy jsou rozdělené na národní a mezinárodní. Na národních výstavách lze získat maximálně certifikát pro titul šampiona. Není také od věci se před svou vlastní účastí zajít podívat na výstavu jen jako divák a trošku si to tam zmapovat pro představu, co Vás čeká.

PŘIHLÁŠKA NA VÝSTAVU
Po té, co si vyberete výstavu, je nutné si pořádně pročíst podmínky (propozice) pořádající organizace, které se mohou výstavu od výstavy lišit. Na zmíněných stránkách českého svazu chovatelů koček najdete formulář přihlášky na výstavu, tu pečlivě vyplňte, ať se vyhnete případným nedorozuměním. Přihlášku si nechte potvrdit Vaší organizací. Vyplněnou a orazítkovanou přihlášku je možné odeslat poštou, nebo v elektronické podobě e-mailem, a to na adresu uvedenou v propozicích výstavy. Záleží na tom, co pořádající organizace požaduje. Nám se osvědčilo vyplňovat přihlášku na počítači, vyhnete se tak problémům s čitelností, protože třeba já škrabu jako kocour :-). Organizace Vám pak zašle potvrzení o přijetí.

PŘÍPRAVA KOČKY NA VÝSTAVU
Důležité je, aby Vaše kočka na výstavu byla v dobré fyzické, psychické i exteriérové kondici. Na výstavu nesmí kočky nemocné, napadené parazity, březí, kojící a agresivní.
Kočičku na výstavu pečlivě připravte již několik dnů před výstavou a nenechávejte to „na ráno před odjezdem“, za prvé to nebude mít ten potřebný efekt a za druhé to bude pro kočku o hodně více stresu v pro ni už tak náročný den. Tzn. například, pokud to zvládnete a dovoluje to typ kočky, kočičku vykoupejte, umyjte packy, vyčistěte ouška, oči, ostříhejte drápky, vypudrujte a exteriérově ji připravte tak, jak je to u jednotlivých plemen požadováno (co je požadováno, nejlépe zjistíte u chovatele, od kterého jste kočičku koupili, nebo na některém z mnoha článků od chovatelů, jež jsou k přečtení na webu). Pokud se do místa výstavy musíte přepravit čímkoliv a cesta bude o něco delší, než na kterou je kočička zvyklá, doporučujeme ráno nekrmit. Mohlo by se Vám stát, že Vaše několikadenní přípravy vezmou vniveč a z voňavé, vypudrované a nadýchané krásky nebo frajera, se stane zmuchlané, zoufalé a nevábně vyhlížející něco, co je obaleno rybí snídaní, stejně důkladně jako řízky od babičky :-). Nedoporučujeme to zažít, když v umyvadle na wc drhnete vodou, vytočeného a nepříčetného majitele 18 žiletek, připravených z Vás nadělat sushi, protože už toho má prostě tak akorát dost a hodlá se vrátit domů za každou cenu…

PŘÍPRAVA VĚCÍ NA VÝSTAVU
Příprava všeho potřebného i naprosto zbytečného pro kočičku – vemte si: přepravní box, myšky, hračky, pelíšek, nůžtičky na drápky, misky na vodu, na granule, mini záchod, stelivo, lopatičku, šampon, ručník, nebo fén, záclonky do klece, polštářek, igelit, nebo síť na přední část klece pro ochranu kočičky před prstíky některých návštěvníků a naprosto a zcela nepostradatelnou „sicherhajzku“, nebo-li, svírací špendlík, až Vám uteče tkanička navlečená v záclonkách :-). Může se Vám také hodit něco na uklidnění kočičky, na trhu je několikero variant, např. Feliway, Bachovy kapky Rescue Remedy, Calming. Každopádně je dobré si tyto přípravky vyzkoušet ještě před výstavou a i pro lepší účinek se většinou podávají den až dva před výstavou. Dále podle toho jaké plemeno kočičky vlastníte budete potřebovat: velmi mnoho kartáčů, hřebínků, pudr, případně kapičky na uklidnění, nebo čištění očí.

Hlavně si nezapomeňte s sebou vzít průkaz původu zvířete, raději i potvrzení o zaplacení klecného, očkovací průkaz, nebo pas s potvrzením o čipování a očkování, které je pro vystavování nezbytné. Vždy se podívejte do propozic, co daná organizace vyžaduje. U bílých koček budete potřebovat navíc veterinární osvědčení o vyšetření sluchu kočky. Doporučujeme seznam vytisknout a při další výstavě, jen jedete bod po bodu na seznamu a na nic nezapomenete.

VÝSTAVNÍ DEN
Na výstavě můžete být očitými svědky mnoha komických situací. Většinou je ale scénář obdobný : paní, na pokraji fyzických sil, vleče přepravku a spoustu tašek do kopce od parkoviště na místo výstavy. Váha nákladu, se projevuje v nepřítomném výrazu a blížícím se kolapsu zapřažené osoby. Uvnitř bezpečné přepravky, si svůj soukromý výtah do kopce užívá laxně ležící jedinec kočičího plemene, znuděný, a přemýšlející nad tím, proč to proboha tak dlouho trvá?

VETERINÁRNÍ KONTROLA
Vstup na výstavu, poznáte velmi jednoduše dle přiměřené fronty na veterinární prohlídku. Tam Vám kočičku a očkovací průkaz (nebo pas) prohlídne veterinář, pokud je vše v pořádku, Vaše kroky budou pokračovat ke stolečku, kde obvykle obdržíte katalog, číslo kočky, číslo výstavní klece, pokud jsou číslované a samolepku, nebo jiné označení, které Vám umožní chodit si ven a dovnitř výstavního sálu, bez placení vstupného :-). Výstavy jsou většinou v sobotu a neděli, pokud jste přihlášeni na oba dny, druhý den už k veterinární přejímce nejdete.

SAMOTNÁ VÝSTAVA
Po vstupu do sálu si mezi mořem klecí, najde tu svou. Ozdobíte jí, vypolstrujete polštářky, dáte záchod, mističky s vodou, granulkami…a vpustíte kočičku. Ta udělá kolečko, prozkoumá, kam jste jí to strčili, očuchá sousedy, případně si s nimi vymění pár nevybíravých vět v kočičí řeči a pak v nejlepším případě usne. Nedoporučujeme kočičku moc rušit, nejspíš bude ve stresu z cizího prostředí a spánek je pro ni opravdu to nejlepší. Takže se vyhněte dalšímu zbytečnému stresování, jako je přespřílišné upravování, vytahování z klece atd.

Než dorazí posuzovatelé, je dobré si zjistit, na vyvěšených informačních listech, ke kterému jste přiděleni. Pak, což je již dnes standardní, na promítací tabuli sledujete jak naskakují čísla a to vaše se blíží na řadu. Na každé výstavě to může být trošku jinak, tak si hlídejte pořadí.

Na výstavě musíte být až do konce, to znamená, že před sebou máte opravdu dlouhý den. Krátit čas můžete po svém, např. dobrá kniha, křížovky, pletení atd., příjemné je také „poklábosení“ s jinými chovateli. Pobavit Vás můžou také stewardi, kteří jsou občas nuceni do reprobeden přes mikrofon hlásit různé naléhavé zprávy i v cizích jazycích, takže můžete slyšet že se má dostavit na posouzení „orientáliše kecn numero draj, draj und tventy“, nebo se Váš soused vrátí s tím, že jsou v BIS (nemusíte se bát, není to agent bezpečností informační služby) a na kocoura s kterým před chvíli komunikoval normálně nyní používá jinou řeč „…ty ňuníno, ty ši to doštál, no ti ši pašááášek áááno…“

POSOUZENÍ
Jakmile přijdete na řadu, posuzovatel si kočičku prohlédne, někdy doslova ze všech stran, posoudí ji dle kritérií daného plemene a toho, co se na něm hodnotí a napíše tzv. posudek. Tam bude vše, co se mu na Vašem miláčkovi líbí a nelíbí a ohodnotí kočičku známkou, případně udělí certifikát. Posudek zůstává u posuzovatele, tak mu jej neberte :-), možná uslyšíte to samé co Váš soused, a to že jste pozvání do BIS a že si Vás zavolá…
Tady obvykle zjistíte jakou má Váš miláček dnes náladu. I naprosto mírumilovný kocourek, či kočička, co doma mouše neublíží, se prostě rozhodně, že nějaké důkladné prohlížení se mu/jí vůbec nelíbí a dá to všem patřičně najevo. Proto nedoporučujeme jít k posouzení s kočkou v přeprace, může se Vám totiž stát, že jí z ní po dobrém nedostanete. Strčit pak ruku do přepravky se může podobat strčení ruky do mixéru (zapnutého).

POSUDEK
Ke konci dne si nezapomeňte vyzvednout diplom s posudkem, určitě si ho překontrolujte, zda-li jsou všechny údaje správně, už se nám například stalo, že nám z kocourka udělali kočičku :-). Pokud byste zjistili nějaké nesrovnalosti, běžte na výstavní výbor, kde Vám to opraví.

KONEC VÝSTAVY
Po posouzení všech koček, vydání posudku a závěrečné Best in show, budete propuštěni. Většinou je to kolem 18 hodiny. Při balení na nic nezapomeňte, hlavně ne na svého miláčka. Určitě se těší domu víc než Vy :-).

Tak to je vše k Vašemu velkému dni, přejeme Vám, ať vše probíhá v pohodě a Váš miláček dostane co nejlepší posudek :-).

Manželé Balcarovi – chovatelé a vystavovatelé :-)
www.birmy.cz
www.1ok.cz